HGSPOT GAMING: Nintendo Switch 2 vs. 1 – Koja je razlika?

Nintendo Switch 2 bit će dostupan za kupovinu od 5.6.2025., do tada ga možete prednaručiti! U kratkom vremenu koje smo proveli s njim, čini se da se radi o dostojnoj zamjeni za originalni Switch. Ali, znači li to da trebate nadogradnju ako već posjedujete Switch? Razlika u cijeni nije mala, čak i nad OLED modelom originalnog Switcha. Našu procjenu pročitajte u nastavku.
Dizajn i građa
Nintendo Switch 2 je prva konzola koja je uzela ime svog prethodnika i dodala „2“. Pa, kao što možete i pretpostaviti, nema mnogo razlika u onome što Switch čini Switchem. Obje konzole su tableti s odvojivim kontrolerima i dockom koji omogućava korištenje u rukama ili spajanje na TV. Sam po sebi, taj model je izvrstan jer ga možete koristiti svugdje. Zadovoljni smo što Nintendo nije išao u izmišljanje tople vode u tom aspektu.
Što se veličine i težine tiče, Nintendo Switch 2 je nešto veći i teži od svog prethodnika (za 1.25 cm u visinu i nešto manje od 2.5 cm u visinu) te je oko 100 g teži (sa spojenim „Joy-Conovima“). Te razlike nismo osjetili kao negativne, već kao minimalnu promjenu s dobrodošlim većim ekranom.
POBJEDNIK: Izjednačeno
Joy-Con
Joy-Con 2 kontroleri za Switch 2 daju sličan feel originalu i gotovo identičan dizajn. Imaju analogni stick, četiri gumba na prednjoj strani, dva triggera i dva menu/capture/home gumba. Raspoređeni su tako da možete koristiti jedan Joy-Con vodoravno ili dva zajedno. Novi Joy-Con kontroleri imaju nešto veće analogne stickove, što je super.
Ali, Joy-Con 2 kontroleri imaju jednu puno zanimljiviju tehnologiju: optički senzori. Nalaze se na konektorskoj strani svakog Joy-Con 2 kontrolera, što im omogućava da se ponašaju kao miš. Time možete, na primjer, igrati „Metroid Prime 4: Beyond“ koristeći ciljanje mišem kao što biste za bilo koju PC igru. S druge strane, Joy-Con kontroleri su dizajnirani kao upravo to – kontroleri. Korištenje u obliku miša nije ergonomski najudobnije, ali to ne umanjuje činjenicu da je mogućnost korištenja novog Switcha na različite načine sada zaista impresivna.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Voice Chat
Nintendo Switch 2 ima voice chat. Switch 1 nema. Toliko je jednostavno. Desni Joy-Con 2 kontroler sada ima novi „C“ gumb koji omogućava „GameChat“, ugrađeni sustav za komunikaciju. Kada ga pritisnete, možete razgovarati s prijateljima u igri putem integriranog mikrofona u konzoli. Naravno, ovu funkcionalnost su Microsoft i Sony otkrili prije dosta vremena, ali je nova za Nintendo i puno je bolja od čudne aplikacije za pametne telefone koju su ponudili kao rješenje uz originalni Switch.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Ekran
Nintendo Switch 2 ima veći i, u gotovo svakom pogledu, bolji ekran. Podržava 1080p rezoluciju, tj. ima dvostruko više piksela od svog prethodnika. Ovisno s kojim modelom originalnog Switcha uspoređujete, veći je za od 6 do 2.2 cm. Uz to, ima dvostruko bolju stopu osvježavanja (120 Hz) i izgleda stvarno dobro.
Uz sve to, radi se o LCD ekranu, tako da OLED verzija originalnog Switcha zapravo ima malu prednost po pitanju kontrasta i boja. OLED ekrani mogu prikazati nevjerojatno tamnu crnu boju i širi spektar ostalih boja od LCD ekrana. LCD ekran novog Switcha je bolji od standardnog ekrana jedinice, ali nismo imali priliku usporediti ga s OLED verzijom. Bez obzira na navedeno, ekran novog Switch 2 je jednostavno superioran nad originalom u svakom aspektu.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Snaga procesora
Povijesno, snaga obrade nije bila visok prioritet za Nintendo – originalni Switch pokazao je godine jako brzo u usporedbi s konkurentnim konzolama. U idealnom slučaju, spojen na dock, bio je limitiran na 1080p60 (1080p rezoluciju sa 60 FPS-a).
Nintendo Switch 2 može proizvesti 4K60 (ili 1080p rezoluciju sa 120 FPS-a na docku), ovisno o igri i postavkama. To ga čini prvim Nintendo sustavom koji može proizvesti 4K rezoluciju ili prikazivati iznad 60 sličica u sekundi. Ostaje pitanje koliko je u tome konzistentan, na koje ćemo odgovor dobiti nakon više potrošenog vremena s novom verzijom. Svejedno, novi Nintendo Switch 2 ima oštriju i glađu grafiku od svog prethodnika, činjenica.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Memorija
S Nintendo Switch 2 neće vam biti odmah potrebna microSD kartica. Novi Switch ima 256 GB unutarnje memorije koja može prilično potrajati sa Switch naslovima. Za usporedbu, originalni Switch ima samo 32 GB memorije, dok Switch OLED ima 64 GB.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Igranje Switch 1 i klasičnih igara
Sigurno se pitate (pogotovo ako ste vlasnik originalnog Switcha) koje ćete igre moći igrati na novom Switchu? S nekoliko nejasnih iznimaka, na svom Nintendo Switch 2 možete igrati sve igre koje možete i na originalnoj verziji. Podržava Switch game kartice i eShop preuzimanja. Neke igre neće biti kompatibilne, ali ta će lista vjerojatno biti kratka jer se radi o igrama ovisnim o dizajnu i značajkama originalnih Joy-Con kontrolera. Također, nemojte očekivati da „Nintendo Labo“ radi na novom Switchu, jer nema infracrvenu kameru. Izuzev toga, svi ostali naslovi trebali bi biti igrivi.
Neke Switch igre će na novoj verziji jednostavno biti bolje. „Switch 2 Edition“ naslovi su ažurirane verzije igara za originalni Switch koje iskorištavaju dodatnu snagu i značajke novog Switch 2. To znači da će popularni naslovi poput „The Legend of Zelda: Breath of the Wild“, „Kirby and the Forgotten Land“, „Metroid Prime 4: Beyond“, „Pokemon Legends: Z-A“, „Super Mario Party Jamboree“, i „The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom“ dobiti mogućnost igranja u 4K60 ili 1080p120 video modovima s novim shemama kontrola. Ako već posjedujete verzije za originalni Switch, neke od njih imat će besplatnu nadogradnju dok ćete za neke vjerojatno morati platiti porez u obliku (nagađamo) 10 do 20 eura.
Ako se vratimo do starijih izdanja, Nintendo Switch 2 omogućava igranje svih klasičnih igara dostupnih kroz „Nintendo Switch Online“ sustav + „Expansion Pass“, uz jedan veliki bonus: „GameCube“ igre. Ako se pretplatite na „Expansion Pass“ dobiti ćete pristup „GameCube“ igrama na Switch 2, kao što su „F-Zero GX“, „Soulcalibur II“ i „The Legend of Zelda: The Wind Waker“. Ti naslovi nisu i neće biti dostupni na originalnom Switchu, što čini privlačan dodatak jer se radi o fantastičnim igrama.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Igranje novih igara
Nova generacija konzole znači nove ekskluzive i Nintendo je već najavio da se neki Switch 2 naslovi neće pojaviti na Switch 1. Neke naslove ćete moći zaigrati i na starijoj generaciji, ali ćete za npr. „Donkey Kong Bonanza“ ili „Mario Kart World“ morati napraviti nadogradnju. S priličnom sigurnošću možemo reći da mnogi naslovi drugih proizvođača poput „Cyberpunk 2077“ i „Final Fantasy VII Remake Intergrade“ neće biti dostupni na originalnom Switchu.
POBJEDNIK: Nintendo Switch 2
Presuda
Ako niste brojali, prema kategorijama koje smo opisali u ovom članku, Nintendo Switch 2 pobjeđuje nad Switch 1 s 7.5 nad 0.5. Čak i ovih 0.5 moglo bi se uzeti kao pobjeda jer smo ocjenu „izjednačeno“ dali po pitanju dizajna, ali zato je dizajn Joy-Con kontrolera koji nam je donio Switch 1 odlično smišljen i izveden te smatramo da ga nije potrebno mijenjati. Nintendo se, očito, slaže s nama te su se odlučili samo na nadogradnju u obliku dodavanja optičkih senzora koji Joy-Con kontrolerima daju novu dimenziju, bez narušavanja već poznatog modela.
U vremenu koje smo proveli s njim, Switch 2 je dokazao da je bolji od originalne konzole u gotovo svakom pogledu. Skuplji je, ali dodatnih 130 do 140€ se čini razumnim za 4K grafiku, 120 FPS-a, nove Joy-Con funkcionalnosti i GameCube igre. Čak i ako ste zadovoljni svojim Switch 1, prije ili kasnije Switch 2 postat će standardna Nintendo konzola koja će, kao i original, donijeti sate, dane i mjesece odlične zabave!