HGSPOT Recenzija: Garmin Fenix 8

Garmin je napokon protresao lonac svoje glavne serije pametnih satova za avanturiste, donoseći neka dugo očekivana poboljšanja koja u suštini spajaju Fenix i Epix Pro modele. Glavni sastojci su novi, veliki, svijetli AMOLED touchscreen (kao onaj na Epix Pro modelu), impresivna dugovječnost baterije, ugrađeni mikrofon i zvučnik, nova navigacija, nove smart funkcije i ažurirani software.
Garmin Fenix 8 vs. 7: glavne razlike
'Ajmo redom. Glavna pitanja koje će vjerni fanovi postaviti su: „Koje su razlike između Garmin Fenix 7 i 8 ?“ i „Isplati li se nadogradnja na novi Fenix 8?“
Pa, glavna poboljšanja nad Garmin Fenix 7 modelom su predivan AMOLED display, veća površina ekrana na manjim dimenzijama sata (više o tome kasnije), poboljšana otpornost na vodu (koja sad omogućava ronjenje do 40 m) te bolja izdržljivost baterije.
Također, novi Garmin Fenix 8 ima ugrađen mikrofon i zvučnik, tako da možete primati pozive (i dalje vam treba telefon), slušati svoje offline Spotify ili Deezer playliste ili dobivati informacije o svom vremenu dok trčite. Krase ga i neke nove glasovne naredbe, npr. za početak treninga ili pozivanja Siri ili Google/Samsung asistenta, te alat za spremanje važnih (ili drugih) misli koje se javljaju dok trčite u glasovne bilješke.
Dizajn
Garmin Fenix 8 drži se klasičnog DNK Fenix serije. Velik je, krupan i čvrst – ali i među ljepšim u Garminovoj garaži (po našem skromnom mišljenju). Dolazi u 3 veličine: 43, 47 i 51 mm.
51 mm verzija nije najudobniji sat za nošenje 24/7 i možda je malo preglomazan za tanja zapešća, ali se može na njega naviknuti. Oni s delikatnijim zglobovima mogu uzeti kompaktniju i lakšu 47 mm verziju – čiji ekran je jednake veličine kao i na 51 mm verziji.
Novi AMOLED ekran je stvarno zapanjujuć – savršeno responzivan i čitljiv u svim uvjetima. „Raise-to-wake“ funkcija funkcionira besprijekorno, vraćajući ga u život podizanjem ruke. Možete uštedjeti na bateriji gašenjem „Always On“ funkcije bez utjecaja na iskustvo korištenja sata.
Na boku Garmin Fenix 8 ima uobičajenih 5 kontrolnih tipki, koje su sada otporne na curenje i daju vam mogućnost korištenja touchscreena, tipki ili kombinaciju oboje za više-manje sve funkcionalnosti. Sve je jako brzo i responzivno, a suptilni feedback tipki je jako zadovoljavajuć.
Selekcija pozadina sata je veća, s većim opcijama prilagodbe. Korisničko sučelje je također dobilo neke promjene.
Što se senzora tiče, optički senzor otkucaja srca i GPS su isti kao na Fenix 7 Pro i Epix Pro modelima. Uz to, svi Garmin Fenix 8 modeli zadržali su vrlo korisno – i izrazito popularno – prednje svjetlo.
Sat koji smo testirali došao je s izmjenjivim silikonskim remenom, ali Garmin UltraFit najlonsko remenje definitivno poboljšavaju udobnost i pristajanje. Lakše se podešavaju i (u našem slučaju) izazivaju manje kožne iritacije.
Značajke
Izuzev novih glasovnih naredbi, nekoliko poboljšanja navigaciji i mapiranje te promjena u korisničkom sučelju, nema mnogo novih značajki na novom Garmin Fenix 8 modelu. Unatoč tome, on ostaje najsveobuhvatniji (je li to riječ?) pametni sat za trčanje, treniranje i razne sportove koji možete kupiti. Ako Garmin ima alat za nešto od navedenog – na ovom je satu.
Dobivate puni set Garminovih funkcija za praćenje trčanja, treniranja, oporavka, navigacije i zdravlja, uključujući sve od efektivnosti treninga, opterećenja, do HRV-a („Heart Rate Variability“), „Body Battery“ funkcije, vremena oporavka, VO2 Max i predviđanja vremena trčanja. Plus, ima funkcije „Hill Score“ (koliko ste dobri na uzbrdici) i „Endurance Score“ (koliko ste dobri na duže staze).
Sve u svemu, sve što će vam ikada trebati za trening, trčanje ili oporavak od vaših avantura je ovdje. Zapravo, vjerojatno sadrži i više nego što će većina trkača ikad trebati.
Preciznost
Što se tiče preciznosti GPS sustava i senzora otkucaja srca, testirali smo ga u svim uvjetima. Od „Max Accuracy GPS“ moda koji iskorištava novi multi-band GPS sustav, do „Max Battery“ moda koji žrtvuje malo preciznosti za duže trajanje baterije. Koristili smo i „Auto Select“ mod koji automatski pronalazi optimalne postavke za preciznost i trajanje baterije.
Zaključak? Za sve laganije, ujednačene aktivnosti, optički senzor odradit će dobar posao. Ako pak izvodite super-fokusirani trening s puno intervala, ili želite preciznija mjerenja, i dalje će vam trebati pojas za mjerenje pulsa na prsima.
Baterija
U slučaju Garmin Fenix 8 AMOLED modela vrijedi sljedeće pravilo: što manji model – to manje baterije. 51 mm model pruža značajno izdržljiviju bateriju od 47 mm modela.
Konkretnije, 51 mm model pruža između 84 i 145 sati praćenja trčanja. 47 mm daje između 47 i 81 sat, dok 43 mm verzija izdrži između 28 i 49 sati. Još nekoliko zapažanja o bateriji Garmin Fenix 8:
- - Prosječna potrošnja baterije tijekom noći je između 1 i 2%
- - U 24-satnom periodu bez trčanja i korištenja GPS-a potrošeno je 8% baterije
- - 90-minutno trčanje u „Normal Power“ modu s „Always On“ funkcijom potrošilo je 3%
- - Maraton od 3 sata u „Max Accuracy“ modu s „Always On“ funkcijom potrošio je 6%
- - Za opće korištenje, s ugašenom „Always On“ funkcijom, dobili smo 15 dana trajanja baterije s oko 8 sati ukupnog korištenja GPS sustava
Glavni zaključak ovdje je da je Garmin uspješno uspio ubaciti fantastični AMOLED ekran u Fenix 8 bez žrtvovanja izdržljivosti baterije – pogotovo ako se oslonite na odlični „Raise-To-Wake“ umjesto „Always On“ funkcije.
Presuda
Garmin Fenix 8 je izvrstan. Ponavljamo, najsveobuhvatniji sportski pametni sat koji trenutačno možete kupiti. Nigdje nećete naći više alata za praćenje aktivnosti, treniranje i avanturu. Ali, koštat će vas.
Za tech frikove poput nas, samo taj predivni AMOLED ekran već povlači ruku prema novčaniku. Kad se uzmu u obzir sve ostale funkcionalnosti, teško je odoliti i ne „odrješiti kesu“ za ovako dobar sat koji će vas zasigurno služiti kilometrima i godinama.