Honor 400: Pogođen balans?

Honor 200 isticao se svojom 2.5x telephoto modom i izvrsnim Studio Harcourt portret modom. Honor 400, njegov mladi potomak, odustao je od telephoto moda te se umjesto njega oslanja na nadograđeni 200 Mp glavni senzor i super zoom tehnologiju pogonjenu AI-em.
Također, znatno je jeftiniji (za 50 do 100 €) što ga stavlja u ozbiljnu konkurenciju na listi najboljih pametnih telefona srednje kategorije (mid-range).
Dapače, uz nižu cijenu, dolazi i s hrpom nadogradnji. Svjetliji display, IP rejting, veća baterija i mnoštvo novih software značajki.
Pitanje je: je li Honor uspio pogoditi savršen balans između nadogradnji i kompromisa koji su snizili cijenu? Konkurencija je snažna, ali ovaj model ima mnogo za ponuditi. U nastavku ćemo detaljnije sagledati o čemu se radi.
SPECIFIKACIJE
Dimenzije / Težina | 156.6 x 73.8 x 9.9 mm / 184 g |
Ekran | 6.55", 1200 x 2664, OLED, 120 Hz |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
Radna memorija | 8 GB |
Tvrda memorija | 256 GB / 512 GB |
Operativni sustav | Magic OS 9, temeljen na Android 15 |
Kamere | - 200 Mp glavni senzor - 12 Mp širokokutna kamera - 50 Mp selfie kamera - Do 4K sa 60 FPS-a video sa stranjom kamerom |
Baterija / Punjenje | 5,300 mAh / 66 W žičano |
Zaštita | IP65 certifikat |
Optički skener otiska prsta ispod ekrana | |
Stereo zvučnici | |
Dual-SIM | |
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | |
Bluetooth 5.4 |
Dizajn i građa
Honor 400 krenuo je u nešto drukčijem smjeru od prošlogodišnjeg Honor 200. Više nema glatkih mikro krivulja na rubu ekrana i stražnjoj strani. Oboje su potpuno ravni, kao i bočne stranice.
Ali, sudeći po njegovom izgledu i feelu, vrlo lako biste ga mogli zamijeniti sa skupljim, premium, telefonom. Inače bismo rekli da dvije stražnje kamere odaju da spada u srednju kategoriju, ali sada kad postoji Samsung Galaxy S25 Edge, to više nije istina.
Stražnja strana napravljena je od stakla sa glatkim mat premazom, dok je okvir od plastike. Da nema antenskih crta, ne biste ni znali – i nas je zavaralo! Radi se o relativno lagašnom telefonu, sa samo 184g, ali odaje dojam čvrstoće.
Dizajn modula kamere se poprilično promijenio od prošle godine. Honor 200 serija imala je prilično čudan ovalni dizajn, dok novi Honor 400 više liči na Huawei Pura 70 seriju (koja, po nama, izgleda odlično).
Honor 200 nije imao IP rating, ali ove godine je i to riješeno. Honor 400 ima IP65 rating, što znači da je otporan na prašinu i prskanje vode sa svih strana. Odlično je zaštićen, ali nemojte ga baš baciti potpuno pod vodu. Uz to, ima i Honorov izvrsni „Super Rainproof Touch“, što znači da će, unatoč kiši, vaš touchscreen i dalje raditi normalno.
Ekran i zvučnici
Honor 400 ima 6.55 inčni ekran, što ga čini većim od standardnog iPhonea 16 ili Galaxyja S25, ali manjim od S25+.
Radi se o OLED ekranu, s brzinom osvježavanja od 120 Hz i 1200x2664 rezolucijom, s maksimalnom svjetlinom od 5,000 niti. To su vrlo respektabilne specifikacije za cijenu po kojoj se prodaju, a kako možete i pretpostaviti, izgleda fantastično.
Svjetline ima i više nego dovoljno za borbu s direktnom sunčevom svjetlošću, boje su točne i žive a crnine tamne. Ako gledate nekakav HDR sadržaj, tu ekran stvarno pokazuje svoju moć. Dinamički raspon je izvrstan a naglasci zapanjujući.
Kao i s mnogo posljednjih Honor uređaja, ekran dolazi s cijelom paletom certifikata i značajki za zaštitu očiju. Ako ste zabrinuti oko zdravlja očiju, ovo je jedna od najboljih opcija na tržištu.
Ima duple stereo zvučnike pozicionirane na gornjoj i donjoj strani. To nije obavezno u srednjoj kategoriji telefona, ali je uvijek lijepo za vidjeti (tj. čuti). Kvaliteta zvuka je jako dobra, s puno detalja i više niskih frekvencija nego što većina konkurentnih telefona može ponuditi. Na žalost, zvučnici su nešto tiši nego što bismo voljeli.
Ako ste pojačali na maksimum, pojavit će se ikona na ekranu koja vas obavještava da ste aktivirali „200% high volume mode“, ali čak i tad je glasnoća malo razočaravajuća. Odradit će posao kod kuće, ali ako želite započeti party razmislite o jednom od najboljih prijenosnih Bluetooth zvučnika.
Specke i performanse
Honor 400 pogoni Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3. Začuđujuće, ali isti taj čip pronaći ćete u prošlogodišnjem Honor 200. Prema tome (ako ste isprobali Honor 200), već možete procijeniti kako će se Honor 400 ponašati. Bit će i više nego dovoljno jak za svakodnevne aktivnosti, ali gameri će možda tražiti nešto malo snažnije.
Honor 400 dolazi s 8 GB radne memorije i 256 ili 512 GB tvrde memorije. Drago nam je vidjeti 256 GB kao osnovni model, jer u 2025. godini 128 GB može biti malo ograničavajuće.
Očekivano, Honor 400 nikad nije usporio ili mu je zafalilo snage dok smo provjeravali email, streamali video i skrolali društvenim mrežama. Dapače, čak i tijekom težeg multitaskinga, nikad se nije mučio.
Gaming je ono gdje se srednja kategorija ovog telefona stvarno vidi. Može pokrenuti sve najzahtjevnije naslove, ali morat ćete se držati nižih grafičkih postavki kako biste uživali u stabilnom FPS-u.
Naslovi poput „Genshin Impact“ i „Zenless Zone Zero“ mogu zadržati stabilnih 30 FPS-a na srednjim postavkama ili 60 FPS-a na niskim postavkama. Igrivo, ali ako vam je gaming prioritet, postoje bolje opcije u ovom cjenovnom razredu.
Kamere
Honor 400, moramo reći, ima prilično čudnu konfiguraciju kamera. Dedicirana telephoto leća prošlogodišnjeg modela je nestala, ali glavni senzor je jako nadograđen. Sada je to 200 Mp kamera s 1/1.4 inčnim senzorom.
Ovo je prvi puta da vidimo da se takva leća koristi kao glavni senzor, ali unatoč tome zadržava svoju oštrinu i čistoću slike. Posebno se ističe kod fotografiranja iz blizine, gdje stvarno proizvodi fantastične fotografije. Plus, uvijek možete aktivirati „Studio Harcourt“ portret mod, koji funkcionira savršeno kada vam je potrebno dodatno izdvajanje fokusa fotografije od pozadine.
Sa senzorom od 200 Mp, možete digitalno zumirati na popriličnu udaljenost, dok god ima dovoljno svjetla. Fotografije su pristojne kvalitete do 10x, ali dalje od toga - nije neka sreća. Ali, Honor 400 ima još jedan as u rukavu: AI Super Zoom! Na 15x zoomu i iznad toga, pojavi se opcija za uključivanje AI-a koja, ako ju aktivirate, u cloudu poboljšava kvalitetu vaših fotografija.
Rezultati takvih poboljšanja bili su li-la na Magic 7 Pro modelu, ali čini se da se poboljšavaju s vremenom. Honor 400 proizveo je puno realističnije rezultate. Naravno, s vremena na vrijeme ubacuje neke čudne detalje, ali to je AI. Velika razlika od Magic 7 Pro sustava je što kod Honor 400 zoom staje na 30x, umjesto na 100x.
Širokokutna kamera je, čini se, ista kao i na Honor 200, što nije neko ludilo. Ima autofokus i makro mogućnosti, što je korisno, ali ne može doći ni blizu kvalitete glavnog senzora i prilično se muči po noći.
Selfie kamera okida dobre fotografije na svjetlu dana, ali autofokus je manjkav i slika postaje zrnata u slabije osvijetljenim uvjetima. Sve u svemu, pristojno, ali ako ste ovisnik o selfiejima, postoje bolje opcije.
Za snimanje videa postoje opcije do 4K 30 FPS-a na svim lećama, ali ako želite 60 FPS-a, morat ćete se zadovoljiti s 1080p rezolucijom. Stabilizacija je jako dobra, ali prijelaz između kamera nije najglađi.
Baterija i punjenje
Honor 400 ima 5,300 mAh bateriju, skromno poboljšanje nad 5,200 mAh baterijom u Honor 200. Koristi najnoviju tehnologiju i veća je od većine baterija telefona u tom cjenovnom rangu, tako da se nemamo na što požaliti.
S druge strane, punjenje se malo unazadilo. Sad je to 66 W umjesto 100 W i više u kutiji ne dobivate punjač. Unatoč tome, 66 W punjenje je prilično brzo dok imate prikladni adapter. Napunili smo bateriju od 0% do 75% u samo pola sata. Za potrebe većine ljudi, to je više nego dovoljno.
Trajanje baterije je tijekom testiranja bilo fantastično. Konzistentno smo dobivali dva dana korištenja na jednom punjenju. Pravi užitak!
Software i aplikacije
Operativni sustav u Honor 400 je Magic OS 9, posljednja inačica Honorove verzije Android 15 sustava. Radi se o OS-u koji se prilično odvaja od originalnog Android OS iskustva, ali nam je s vremenom postao stvarno drag.
Ako ste nedavno koristili neki Honor telefon, sve ovo vam je više-manje poznato. Ono što je drukčije je da je Honor ubacio cijelu paletu novih AI funkcionalnosti. Neke su debitirale još prošle godine, poput Magic Portal funkcije, ali sada imate još mnogo toga za istražiti.
Jedna od većih novih funkcionalnosti (novih u smislu: Honor 400 je prvi koji ju ima) je Googleov „Image to Video“ alat. Napravite fotografiju, kliknete gumb i on vam izbaci video od 5 sekundi. Dosta divlje i nepredvidivo, ali jako zabavno. Nema promptova ili bilo kakvog oblika kontrole, AI će jednostavno napraviti što mu se sviđa. Ponekad je jednostavno, poput vode u potoku ili smiješak osobe na slici, dok je ponekad samo bizarno. U svakom slučaju, rezultati izgledaju šokantno realistično.
Kako ovaj alat razvija Google, biti će dostupan i na drugim telefonima u budućnosti, ali Honor 400 je prvi. Također, izgleda kao da bi Google u budućnosti mogao naplaćivati ovu funkcionalnost. Mišljenje o tome možete donijeti i sami, a mi se vjerojatno slažemo s njim.
Honorove (one baš njihove) AI aplikacije više naginju prema praktičnosti. Tu je sav uobičajeni repertoar poput AI prijevoda i alata za sumiranje ili pisanje teksta te neke manje uobičajene poput AI zaštite od deepfakea na video pozivima.
Ono što nas je najviše impresioniralo su alati za uređivanje slika. Alat za brisanje objekata je odličan i nova AI „Outpainting“ funkcija omogućava vam širenje slika za širi kadar, što može biti jako korisno. Uklanjanje odsjaja također jako dobro funkcionira. Već smo vidjeli slične implementacije, ali Honorova je stvarno impresivna.
Vrijedi spomenuti i uvjete za software podršku. Honor sad obećava 6 godina velikih Android OS nadogradnji i 6 godina sigurnosnih ažuriranja za Honor 400 seriju. To je veliko poboljšanje nad 3 Android nadogradnje i 4 godine sigurnosnih ažuriranja obećanih za prošlogodišnji model te samo jednu godinu manje od Samsunga ili Googlea.
Presuda
Honor 400 je zanimljiv, svestran telefon s vrlo pristupačnom cijenom. Izgleda odlično, ekran je divan, kamere su dobre i baterija dugo traje. Možete li više poželjeti?
S ovim izdanjem Honor, čini se, gađa na poziciju koju drže Google Pixel 9a i Samsung Galaxy A56 i, moramo reći, jako uspješno. Jeftiniji je od oboje, a u dobrom dijelu specifikacija bolji. Ni jedan ne može parirati kapacitetu baterije i brzini punjenja koju ima Honor 400 i jedini je s 200 Mp senzorom.
Ako ste gamer, neki telefoni s jačim čipovima za istu cijenu pregaziti će Honor 400, ako ste spremni kompromizirati na drugim značajkama.
A ako tražite spoj odličnih fotografija i hrpu AI funkcionalnosti po cijeni od oko 500€, Honor 400 se ističe kao jedna od najboljih opcija na tržištu.