Vidi ptica! Vidi avion! Vidi mjesec! Vidi komšinica! Sa Pentax dvogledima učinite drage vam stvari bližima srcu! :)

O dvogledima i njihovoj primjeni mogao bih napisati stranice i stranice teksa, no sada neću pretjerivati. Svatko tko kupuje dalekozor, zna svrhu u koju će koristiti kupljeni uređaj, no najčešće se koriste za ornitologiju (znanost o pticama i njihovo promatranje), za pomorska putovanja, promatranje svemirskih tijela, lov i druge stvari.
Shodno svrsi korištenja, kupuje se i odgovarajući dalekozor. Za dobar dalekozor bitna je kvaliteta izrade, što optička, što mehanička. Tu istu kvalitetu osiguravaju ili nedostatakom iste osporavaju faktori kao što su staklo korišteno za izradu leće, veličina optičkog tražila, veličina i tip prizme te tehnika poliranja stakla za leću.
U slučaju dvogleda skuplji model znači i bolji model, jer proizvođač troši više novca na testiranje i razvijanje tehnika poliranja leće i ostalih djelova, pa tako i krajnjeg kupca više košta, no zato dobijete ono što ste platili.
Tvrtke koje već desetljećima proizvode i unaprijeđuju optiku kao Leica, Minolta, Nikon, Pentax i Zeiss ne dopuštaju si u prodaju staviti uređaj niske kvalitete i loših performansi, no zato sav trud uložen u razvoj lijepo i naplate.
Prve brojke koji vidite vezane uz dalekozor biti će vezane uz zoom, tipa 7x50, 8x25 i slično. U ovo slučaju prvi proj označava snagu uvećanja (npr. 7 za sedmerostruko uvećanje) a drugi broj je promjer ulazne leće (50 prestavlja 50mm).
Pri kupovini dvogleda, osim zooma koji će zadovoljiti vaše potrebe, veliku pažnju trebalo bi posvetiti i vrsti prizme (prizma vam omogućuje gledanje ispravno orijentiranih objekata, odnosno način na koji se slika manifestira u vašem oku, te oštrina samog objekta). Postoje 2 vrste prizme; krovna i Porro prizma. Krovnu prizmu korištenu u dvoglednu možete prepoznati po tome što su ulazne leće u ravnini sa optičim tražilom, te su stoga i kompaktnije od dalekozora sa Porro prizmama. Porro prizmu korištenu u dalekozorima možete pak prepoznati po tome što je situacija obrnuta onoj kod krovnih prizmi. Što to znači? Ulazne leće su bliže jedna drugoj no što su izlazne, te u pravilu su kvalitetnije od krovnih u mid-price segmentu.
Ako u specifikaciji uočite kako su prizme BAK-4 tipa, odmah budite sigurni kako je kvaliteta slike osigurana. BK-7 je slabija kvaliteta, ali njih nećete naći u kvalitetnim dvogledima, te ako nije navedena vrsta prizme, vjerojatno je korištena potonja.
Iz naše ponude bih izdvojio neke od modela koje Pentax ima u ponudi, a jedan koji se posebno ističe jest Pentax Marine 7x50.
Navedeni dvogled koristi krovnu prizmu što je vidljivo iz priložene slike te je stoga podobniji za korištenje u sportske i razne avanturističke aktivnosti. Uz standardni zoom od 7x i promjer ulazne leće od 50mm, ovaj je dalekozor ističe se i otpornošću na vodu do 1.5 metra što ga čini upravno onim što trebate za bavljenje gore navedenim aktivnostima. Tu činjenicu podebljava time što ima ugrađen digitalni kompas koji vam uvelike pomaže pri snalaženju u prostoru.
Trebate li pak nešto drugo za vaše potrebe, možete izabrati neki od dolje navedenih modela u našoj ponudi:
Dvogled Pentax Jupiter III 8x21 - cijena u poslovnici: 284,05 Kn *
Dvogled Pentax Marine 7x50 plavi - cijena u poslovnici: 2.849,05 Kn *
Dvogled Pentax PCF WPII 10x50 - cijena u poslovnici: 1.424,05 Kn *
Dvogled Pentax XCF 10x50 - cijena u poslovnici: 854,05 Kn *
Dvogled Pentax XCF 12x50 - cijena u poslovnici: 949,05 Kn *
* Navedena cijena vrijedi za jednokratno plaćanje kreditnim karticama, gotovinom i virmanom u poslovnici, a preko web-a je cijena još i niža :)